Procesy zwierząt

Obrazek

Zdolne Psy chadzały już do sklepu po gazetę, nosiły za panią koszyk z zakupami (sam widziałem w Łodzi),

Obrazek

– no i doczekaliśmy się, że – jak wieść niesie – pewna sprytna suczka wabiąca się Rympałka handluje narkotykami i to korespondencyjnie – podając swój warszawski adres amerykańskim kontrahentom.

Trudno nie skorzystać z okazji i nie przypomnieć dawnego zwyczaju stawiania zwierząt przed sądem, bo kto wie, czy nas to znowu nie czeka.

Chodzi o mój artykuł Dawne procesy zwierząt jako dramaty rytualne, który powstał jako wykład habilitacyjny, a od chwili publikacji w „Tekstach Drugich” (2002 nr 5, s. 23-35) należy do najczęściej czytanych moich tekstów (online tutaj i w innych miejscach).

Zastrzegam, że zdjęcie u góry nie przedstawia sprytnej suczki Rympałki; także imię bohaterki zmieniono, i tylko makijaż nie pozostawia wątpliwości, o którą cwaniarę chodzi.

Reklama

Informacje o Andrzej Dąbrówka

Tenured professor, Institute of Literary Research (Polish Academy of Sciences), Warsaw.
Ten wpis został opublikowany w kategorii photography, satire i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Procesy zwierząt

 1. Andrzeju,

  Zajrzałam do Twojej szuflady:)
  Zastanawiam się, czy chciałabym się procesować z kotem. Bo podrapał. Mogłobyby być ciekawie. Bułhakow mógłby wziąć rolę prokuratora (nie Judei, oczywiście). Ale czy wygrać by zdołał?

  Serdecznie pozdrawiam!

  • Gdyby Twój kot chodził na dwóch łapach i umiał jeździć na tramwajowych zderzakach, a chwilami pił wódkę z kieliszka, to z pewnością nie powinnaś wszczynać z nim procesu…

 2. Szuflada działa całkiem nieźle, jak na pierwsze 3 tygodnie istnienia liczba wejść dochodzi do 300, nie wszystkie moje wpisy na S24 miały taką publiczność.
  Odkrywam nowe funkcje tej platformy, można nie tylko tworzyć kilka blogów (powinienem w przyszłości oddzielić chyba polski od angielskiego), a na każdym dzielić swoje publikacje na kategorie – podstrony. Zauważ w górnym menu pod obrazkiem twenty-ten – pojawiła się osobna pozycja Fotowiersze, gdzie zrobiłem wirtualny tomik,
  https://adabrowka.wordpress.com/fotowiersze/

  Będę dodawał kolejne działy: Fotoreportaże (z rzeczypospolitej kwiatów oczywiście), Nauka (artykuły online), Publicystyka (na S24 napisałem z 20 notek politycznych) – i co tam jeszcze.

 3. Powołuję się w swoim artykule o Procesach zwierząt na prace Karla von Amiry. Udostępnione jest jego archiwum:
  http://mdzx.bib-bvb.de/amira/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s