Faust XXI: Goethe w teatrze Jolanty Juszkiewicz

Wybieram się na drugie przedstawienie we wtorek 8 października, ale premiera jest w poniedziałek 7.10.2013. Zamieszczam afisz otrzymany od autorki przedstawienia, która opracowała scenariusz na podstawie przekładu Krzysztofa Koehlera, sama je inscenizuje, reżyseruje i wykonuje, wspomagana wyświetlaną animacją (Boram Kim) i filmem (Marek Brodzki).

???????????????

Jolantę Juszkiewicz miałem okazję podziwiać w poznańskim przedstawieniu monodramu poświęconego św. Kindze: Beata Kunegunda księżna krakowska – świeckość w świętości. Premiera ozdobiła festiwalową część XIV Kongresu Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Teatrem Średniowiecza.

Tamto przedstawienie zachwyciło mnie inwencją aktorki, potrafiącej zagrać całą gamę motywów biograficznych, zarówno ludzkich jak i historycznych (wspaniała scena przedstawiania kolejnych obcych najazdów na Polskę). Dzięki uprzejmości Autorki mogę przedstawić kilka zdjęć z prób przed poznańską premierą.

???????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Zaimponowała mi kompetencja naukowa i literacka Autorki, która potrafiła w krótkiej formie zmieścić bogaty i skomplikowany życiorys, nie idąc na łatwizny i unikając stereotypów w obrazowaniu średniowiecza.

Zaprosimy Autorkę niebawem na zebranie Pracowni Literatury Średniowiecza IBL PAN, żeby przedyskutować jej tekst o Kindze, który nam życzliwie udostępniła.

Nie zdążyłem tutaj zapowiedzieć jej zupełnie innego rodzaju przedstawienia, z nurtu teatru faktu, poświęconego warunkom życia rybaków bałtyckich („Rybacy dziś” Wejherowo 22 września 2013), więc tylko przytoczę plakat z pięknym obrazem (Gizella Varga Sinai, Iran).

Ryba-Juszkiewicz© A. Dąbrówka (zdjęcia Jolanta Juszkiewicz)

Reklama

Informacje o Andrzej Dąbrówka

Tenured professor, Institute of Literary Research (Polish Academy of Sciences), Warsaw.
Ten wpis został opublikowany w kategorii art, literature, medieval studies, Poland, theatre i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Faust XXI: Goethe w teatrze Jolanty Juszkiewicz

  1. Pingback: Polycarp on the screen | adabrowka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s