Czysta forma pewnych wypadków

Ale jest to nic więcej jak czysta forma pewnych wypadków, zastygłych w nieskończoności Istnienia. St.I. Witkiewicz, Matka, Akt III epilogowaty

W najnowszym wykonaniu swojej adaptacji Matki Witkiewicza 12/12/2014 Jolanta Juszkiewicz kładzie nacisk na przytoczoną maksymę, powtarzając ją na pożegnanie w kontekście adresującym ją do „publiczności zwymyślanej” od idiotów. Apelu przewrotnym, gdyż brzmiącym jak zrezygnowane ale jednak pocieszenie.

W adaptacji znika warstwa wymyślonej przez Leona intelektualnej rewolucji, która miałaby polegać na zatrzymaniu rozwoju instytucji i organizacji społecznych, zagrażających jednostce. Być może ten usunięty wątek tekstu, tak samo jak i pominięte osoby dramatu, są zastąpione czerwoną włóczką utkaną w pajęczyniastą draperię. Tylko ona jest kolorowa w zaplanowanej przez Witkacego czarno-białej konwencji scenografii. Tylko z nią obcuje Matka, z nią tańczy tango La Cumparsita, przeżywając tak pragnienie bliskości i miłości.

Matka-JJuszkiewicz-fotM.Koczkodaj5

Informacje o Andrzej Dąbrówka

Tenured professor, Institute of Literary Research (Polish Academy of Sciences), Warsaw.
Ten wpis został opublikowany w kategorii art, literature, satire, teatr, theatre i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Czysta forma pewnych wypadków

  1. Z podziękowaniem za wspaniałe przedstawienie i odpowiedzi na kilka pytań.

  2. Podałem na Twitterze

  3. Skomentowałem tylko te aspekty nowe – i tę włóczkę, która jest rewelacyjnym bo uniwersalnym aktorem.
    Małym obszarem koloru na czarno-białej scenie Witkacy antycypował współczesną technikę fotografii, w której można wybrać mały obszar kolorowy a resztę zostawić B/W – tak jest na zdjęciu z mszy pogrzebowej, gdzie tylko część zdjęcia, jeden liść i jedna róża są kolorowe.
    https://adabrowka.wordpress.com/2014/10/31/wspomnienie-zenony-kazanczuk/

    W teorii Leona – przy całej groteskowości – też można się dopatrzyć pewnych antycypacji. Amorficzność czerwonej draperii jest wielce wyrazista – przekładając jego teorię na kategorie ubioru Leon zwalcza garnitury i kostiumy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s